Стало відомим місце поховання отамана Олексія Соколовського

Шрифти

Стало відомим місце поховання отамана Олексія Соколовського

Де могила наймолодшого з отаманів Соколовських, борців за незалежність України із Горбулева, — донедавна залишалося таємницею.

 

Хоча розповіді про мужнього земляка зустрічаємо в книгах Романа Коваля, Костянтина Завальнюка, інших відомих українських істориків і розвідках місцевих краєзнавців.

Про це пише газета «Нове життя».

74589971 555137345239972 8262574735909453824 n

Сто років тому саме Олексій Соколовський, наймолодший із братів, став на чолі загонів земляків, які пішли захищати народ від більшовицької орди. На захист своїх домівок на поклик і під керівництвом юнака піднялися жителі Горбулева, Сліпчиць, Головиного. Корчівки, Високого та інших поліських сіл.

Соколовці придушували більшовицький заколот у Коростишеві. У ніч із 4 на 5 січня 1919 року, повертаючись із місця бою, Олекса потрапив у засідку, влаштовану одним із місцевих більшовицьких ватажків Іваном Шуренком. Шуренко смертельно поранив молодого отамана із револьвера. Це було в Коростишеві на мосту через Тетерів. Керівництво повстанцями перебрав тоді на себе старший брат – Дмитро Соколовський.

Про місце поховання Олексія Соколовського ще зовсім недавно ніхто не знав. Уже й надії на розкриття таємниці не плекали. Але життя іноді підкидає сюрпризи. Внучка отамана Василя Соколовського Єлизавета Євгеніївна Заплетнюк (Соколовська) не так давно відшукала в Андрушівці своїх немолодих уже родичок, які розповіли їй, що Олексій Соколовський похований біля Покровської церкви в Горбулеві, де покояться батько отаманів, дяк цієї церкви і керівник штабу повстанців Тимофій Соколовський і його донька Віра.

1 1

 Тоді Єлизавета Євгеніївна згадала, що її мати, прибираючи могилу Віри, завжди впорядковувала ще й шмат території поблизу, наказуючи не ходити по ньому. Звісно, якби більшовики взнали місце поховання першого і наймолодшого ватажка «банди Соколовських», як називали тоді борців за волю України, - спаплюжили б поховання. Єлизаветина мати забрала цю таємницю із собою у засвіти.

 І ось тепер ми знаємо, де знайшов своє останнє пристанище 19-річний отаман. Тож на часі – впорядкування його могили і спорудження пам’ятника герою. Пригадуєте, як споруджували пам’ятники отаманам і їхнім побратимам у Горбулеві та Корчівці? Так, усі разом. Зробімо це ще раз. Просимо відгукнутися всіх небайдужих. Телефонуйте до редакції «Нового життя».

Наталя КОВШЕВНА

На світлинах: дочки Устини Соколовської Лариса (91рік) і Людмила (80 років) з Андрушівки