Четвер, жовтня 18, 2018
   
Text Size

РАДОМИШЛЬЩИНА: ПОЛЮВАННЯ НА КАЧКУ ВІДКРИЄТЬСЯ ЗАВТРА, А ПЕРЕСТРІЛКА РОЗПОЧАЛАСЯ ВЖЕ ТИЖДЕНЬ ТОМУ

Володимир Капранчук,

депутат міськради, журналіст

На минулому тижні у Радомишльській райдержадміністрації під головуванням першого заступника її голови Віктора Приймака пройшло засідання комісії з питань надзвичайних ситуацій у районі. Зокрема було заслухано інформації окремих керівників освітньої, медичної галузі, культури з питань дотримання правил пожежної безпеки у підпорядкованих їм установах.

Однак мова сьогодні піде не про те. У порядок денний було включено також розгляд заяви представника  фірми ТОВ «Інтеррибгосп» Юрія Гудзя про заборону мисливства  на землях та водних угіддях, якІ вона орендує на теренах Білокриницької селищної  та Радомишльської міської рад, Кримоцького старостинського округу.

Після озвученої з трибуни інформації Юрієм Петровичем непосвяченому у тамтешні проблеми слухачу здалось би, що наші доблесні мисливці під керівництвом Анатолія Сидоренка – голови районного товариства мисливців та рибалок є головними порушниками Правил мисливства, потенційними підпалювачами лісу, шкідниками довкілля. І, взагалі, таким собі якимось неорганізованим натовпом, що під час відкриття мисливського сезону становить загрозу підприємницької діяльності орендаря.

Щоправда, забігаючи наперед скажу, на моє запитання чи є у розпорядженні фірми хоч один факт зазначених порушень з боку мисливців районного УМТР у минулих роках, задокументованих екологічною, пожежною інспекціями, чи поліцією – таких випадків керівник назвати не зміг.

Зрозуміти інтереси очільників фірми можна. Кому потрібно на берегах орендованих водойм така кількість людей по вихідних днях. Вони тут ночують, палять багаття, охотяться на човнах, можуть насмітити. Можуть посеред ночі і збитки завдавати, ставлячи у ставки браконьєрські сіті, ловити рибу. Тобто зайвий клопіт. Але те все - припущення та ляки орендаря.

Проте, якщо поглянути з іншого боку - то куди діватися мисливцям, адже у районі майже всі ставки знаходяться у руках приватних орендарів. А качка, як відомо, птиця водоплавна, немає води - немає качки.

Саме тому попередній голова райдержадміністрації Володимир Тетерський, нині міський голова, ґрунтуючись на державних нормативних документах та чинному законодавстві, підписав розпорядження, яким дозволив мисливцям полювати тут терміном упродовж 20 років.

Про існування такого документу добре знають орендарі.

Про це говорив і головний мисливець району, очільник УМТР - Анатолій Сидоренко. Йому досить емоційно допомагала група підтримки, яка прийшла разом з ним на комісію. Мисливці всі наведені факти орендарем заперечували, запевнюючи головуючого на засіданні Віктора Приймака, що все далеко не так, як оприлюднив деякі факти орендар.

Вони наводили приклади, які як не крути, інакше, як самоуправство з боку орендаря не назвеш. Наприклад, усі в’їзди на територію водойм, дороги по насипних дамбах тут перекриті побудованими шлагбаумами. А це, по перше, пряме порушення договірних зобов’язань орендарем. Адже будь-яке будівництво на орендованих землях заборонено. По друге, ніхто не може перешкоджати конституційному праву громадянина України ходити до лісів, чи на береги водойми.

Мисливці були обурені. Вони стверджували, що орендар збирав плату у минулі  роки за в’їзд на береги водойми у розмірі 50грн, видаючи на руки касовий ордер. А це вже не що інше, як самочинні і незаконні побори з громадян за доступ на комунальні землі, які належать місцевій громади.

Довелося мені застерегти керівника, щоб фірма повернула усі неправомірно  попередньо стягнуті гроші громадянам. По - іншому в орендаря можуть виникнути серйозні проблеми з правоохоронцями щодо незаконного встановлення місцевих зборів для власного збагачення.

Окрім всього Юрій Сидоренко та інші мисливці наголошували, що керівництво фірми вийшло далеко за рамки власних  повноважень, присвоївши собі  інспекторські функції. Псевдоінспектори самочинно заходилося перевіряти у мисливців дозволи на зброю та примушували пред’являти інші документи.

Словом при перепалці вилізла ціла низка порушень, як шило з мішка.

Звичайно, що вихід з конфліктної ситуації потрібно було шукати шляхом взаємодопомоги, переговорів, поступок, без амбіцій, протистоянь, незаконних дій.

Мисливці мають мати безперешкодний доступ на територію земель і водні ресурсів для полювання. А орендар в свою чергу повинен отримати гарантії, що при цьому не буде завдано шкоди його бізнесовій справі.

Утім, якщо уважніше вникнути, як у сферу діяльності орендаря, так і громадської організації мисливців та рибалок то в обох є чималенько питань, які потрібно вирішувати негайно.

У орендарів серед ряду каскадних водойм, які вони орендують згідно укладеного договору з райдержадміністрацією є й обезводнені. Як так сталося, що брав водойму з водою, а нині вона без води? На окремих водоймах вже виросли дерева і кущі, вони не використовуються за призначенням для риборозведення. Це пряме і серйозне порушення договірних зобов’язань. Адже мета оренди природних ресурсів чітко визначена державою - це риборозведення для забезпечення продовольчої безпеки громадян. Тобто район чи інші регіони України у результаті такої «діяльності» орендаря щорічно не доотримують сотні тон прісноводної риби - коропа, білого амура, товстолоба.

Орендар тим часом на нарадах у райдержадміністрації та й на тимчасовій депутатській комісії райради з  питань ефективного використання водойм на території району, яку мені депутати довірили очолювати, не раз виправдовувався, посилаючись на спекотну літню погоду в останні роки та відсутність води у річці Білка, яка живить водойми. Йому не раз зауважували, що колишні радянські проектувальники завчасно проектом передбачали у таких випадках подачу води (при її нестачі) насосами з Тетерева. А будівельники побудували цілу мережу водогонів та насосного обладнання, яка використовувалася у пострадянську пору для закачки води з річки Тетерів у водойми додатково. І вона фукціонувала коли там господарювали попередники орендаря. От тільки питання у тому куди оті десятки тон металевих труб, обладнання поділася і чому не діє система?

Однак орендарі парирують, що такий спосіб дуже затратний, бачте, електроенергія дорога. Звичайно, що ці «відмазки» не серйозні. Не маєш коштів відмовляйся від оренди. Святе місце порожнім не буває: знайдуться підприємці, які  мають гроші, які  ці водойми оживлять, зможуть подати воду у порожні нині басейни та вирощувати рибу.

Не зрозуміло також чому наразі районна державна адміністрація, як орендодавач, «не бачить», не контролює ситуацію, не розриває укладеного договору з орендарями за такі серйозні порушення договірних зобов'язань.

Адже рибу на ринки Радомишля нині возять не орендарі наших водойм, а інші особи з неблизьких міст - Житомира, Ружина і, навіть інколи, Вінниці. Транспортні затрати реалізатори риби, зазвичай, закладають у ціну риби.

Навіть цієї п’ятниці, 10-го серпня, на районному ринку вартість коропа вагою 1,5-2кг, привезеного з Житомира становила  65 грн за один кГ, що зрівнюється з ціною деяких видів морської та океанної риби, привезеної в Україну з далеких Скандінавських країн.

Отже і прісноводна риба у результаті відсутності контролю за реалізацією державної політики за ефектвним використанням оредних водойм, які перебувають у власності територіальних громад з боку певних державних інституцій, стає недоступною і призводить до втрати можливості значного прошарку населення  частіше споживати  цей продукт при такій нинішній  його дороговизні.

Не можна обминути й пасивну позицію нашого районного товариства мисливців та рибалок. На теренах району всі ставки десятиліттями «розхапували» в оренду, в основному, іногородні громадяни. А УМТР, маючи у своїх рядах чимало любителів- рибалок, мовчки спостерігала за процесом. Жодної водойми для своїх  рибалок не взяли собі в оренду і тепер брати не хочуть.

Словом така пасивність призвела до пародоксу - рибалки у товаристві районного УМТР залишаються нині не те, що без місця ловлі риби, а й без води.

Тепер у Радомишлі під боком цієї районної спільноти рибалок «гуляє» Папірянський став, що перебуває у власності міської громади. Ця водойма є єдиною вільною від оренди на всей район. Тут для браконьєрів з електровудками, сітками цілорічно безмежна вольниця.  Адже державний рибінспектор - один на декілька районів  та ще й без  транспорту. Спробуй устеж за  сотнями водойм.

А для столичних рибалок, які замість дозволених Правилами п’яти щуківок на зимовій кризі ставлять по 20-30 штук- це неконтрольований ніким «клондайк». Носять кожної зими щуку у багажники своїх  авто оберемками, як дрова.

То ж чому УМТР не взяти  в оренду те, що під боком у кілометрі  дороги від власного  міського офісу? Оберігати, зарибити водойму, перш за все, для своїх рибалок - членів товариства.

Не забуваймо, що й ця водойма відноситься до мисливських угідь товариства. Адже  тут, у західній частині Радомишля, на Папірні,  вже завтра  загуде ціла канонада пострілів.

Котрий рік полюють на  водоймі на пернатих члени цієї громадської організації. То ж чи варто УМТР-івцям очікувати щоб хтось інший взяв неї в оренду, а потім замість «кримоцького», «білокриницького», вступити з орендарями в черговий - «папірянський» конфлікт.

І насамкінець, як повідомив Віктор Миколайович, 9 серпня у райдержадміністрації була проведена повторна нарада за участю зазначених вище двох конфліктних сторін.

За його запевненнями усі попередні непорозуміння були улагоджені. План дій узгоджений. Мисливство у районі розпочнеться у визначений час за наявності вільного доступу на мисливські угіддя та контролю з боку єгерських, екологічних інспекторів, працівників ДСНС. Станом на день та час другої наради в районній УМТР придбали 385 відстрільних карток. Отже мисливців на качку у суботу буде не менше півтисячі.

Як кажуть - ні пуху, ні пера на качок! Гарного  відпочинку у вихідні дні.

Проте відлуння пострілів відійдуть, а невирішені питання, як орендарям Кримоцького каскаду водойм так і громадській організації УМТР- таки прийдеться розв'язувати.

Але  це вже справа, як їхня обопільна, так і місцевої  державної виконавчої влади, якій ця публікація буде надіслана  разом з моїм депутатським зверненням на черговій сесії міської ради для реагування.

Погода

Погода в Радомишлі » Україна

Підписатись

Введіть ваш email:

Авторизація

Реклама

РАДОМИШЛЬ: ВІДКРИТО ПАМ’ЯТНИК ВОЇНАМ –ЗЕМЛЯКАМ, ЩО ВІДДАЛИ СВОЄ ЖИТТЯ ЗА УКРАЇНУ.ФОТО

12 ЖОВТНЯ 2018. У центральній частині міста, поруч з Свято-Миколаївським храмом, сьогодні, з нагоди Дня захисника України відкрили пам’ятник воїнам, що віддали своє життя за Україну.

На урочистому заході за участі представницької та виконавчої влади району, громадськості, військових ТА  священнослужителів Української православної церкви Київського патріархату освятили цей пам’ятний знак. Учасники заходу на знак пошани поклали квіти до знаку.

На пам’ятному знаку вкарбовані фотографї та імена військовиків Радомишльського району, які віддали своє життя за Україну.

Пам‘ятник виготовили та встановили за кошти громадськості міста та району

 

© 2010-2015 "radomyshl.info"


Передрук матеріалів тільки з письмового дозволу адміністрації сайту на http://radomyshl.info/

Правила | Про нас | Реклама на сайті

Ви не маєте права копіювати, відтворювати, перевидавати, завантажувати, публікувати, транслювати, передавати, надавати в суспільне користування або іншим чином використоувати зміст сайту radomyshl.info. Використання змісту сайту radomyshl.info можливе лише попередньої письмової згоди з radomyshl.info.

Керівник проекту : Олексанр Сергійович
Головний редактор : Віктор Генадійович
E-mail сайту : radomyshl-city@ukr.net
Webmaster : admin@radomyshl.info

Слідкуйте за нами :