Інструменти
Шрифти

Уроки історії нікого не вчать. Не так багато збігло часу, коли колишня влада, яку очолювали регіонали, ламала всіх через коліно, призначаючи на керівні посади у виконавчих органах державної та самоврядної влади лише своїх, відданих людей. Проштовхувала, ігноруючи політичну культуру, на виборні посади, у депутатські комісії своїх депутатів.

Здавалося, що ця наруга, засуджена нашим суспільством, вже відійшла у вічність. Проте не так все просто у політиці. Напевно хтось загубився в часі, бо ж навіщо було знеславлену минувшину реанімувати тепер заради власного благополуччя.

На першій сесії Радомишльської міської ради новоутвореної ОТГ все сталося миттєво. Перед тим, як новообраний секретар ради Віктор Міхненко зачитав з папірця заздалегідь підготовлену і без сумніву кулуарно узгоджену пропозицію про обрання голів чотирьох постійних депутатських комісій, варто нагадати, що найбільшу кількість депутатів у міську раду провели: БПП «Солідарність – 5, «Опозиційний блок» і «Наш край» по - 4. Інші п’ять політсил - від 3-х до 1-го депутата.

Здавалося б, що для досягнення представницької рівноваги у раді доцільно було б головами трьох постійних комісій рекомендувати на розгляд сесії депутатів саме з цих партій. Проте «Опозиційний блок», як і ВО «Батьківщина», ВО «Свобода» - це головна біль  у столиці в залі парламенту. Але з огляду на здоровий глузд для нашого району - це ніколи не було прикладом. Зовсім не зрозуміло навіщо тепер було мавпувати та преносити не краще, а гірше у нашу ОТГ.

Усе ж, не зважаючи на на те, що до новообраного керівництва  з боку тих, на кого навісили ярлик «провінційної опозиції» ніяких претензій не було, а її депутати, поважаючи вибір громади, очікували такої ж поваги до себе усе-таки було обрану іншу тактику - «не пускати».

Вочевидь у цьому "винні"  й самі депутати цих трьох політсил. Бо саме вони, приймаючи активну  участь у роботі групи по підготовці першої сесії, не погоджуючись з багатьма проектами рішень нової ради «спровокували» декого дистанціюватися від таких активістів.

А «опозиціонери» таки мали рацію, пропонуючи переглянути в бік зменшення проект штатного розпису посад у міській раді у якому кількість чиновників виросла понад 100 чоловік, бо їх утримання може обійтися платникам місцевих податків у 5-7 млн.грн. Не погоджувалися з тим, що  до кожного виконуючого обов'язки старости, навіть з чисельністю у 200 мешканців села, має бути прикріплений діловод та ще й у деяких землевпорядник з відповідними зарплатами. Бо ж в.о.  старости і сам спроможний видати самостійно 2-3 довідки на день, та внести запис у журнал. А поміряти садибу, чи встановити спірну межу у селі  зможе приїзджий землемір з міської ради, адже таких викликів будуть одиниці. У свій час на 18-тисячний Радомишль у міськраді тримали всього 2 землевпорядника. Вважають також помилкою автоматичне призначення колишніх сільських голів виконуючими обов’язки старост та апаратчиків міськради членами виконавчого комітету і наполягали на попередньму обговоренні їх кандидатур на засіданні профільної депутатської комісії, як того вимагає Закон. Бо ж у цьому середовищі таки є люди, які мають проблеми з дотриманням та виконанням законів, морально-етичні промахи. Домагалися також до запропонованого складу виконкому окрім чиновників включити грамотних активістів від політичних партій, громадських організацій, тобто реалізувати конституційне право кожного члена громади бути обраним у самоврядні органи.

Отже цілком закономірно, що в списку названих кандидатур голів депутатських комісій опинилися представники інших партій.

Нагадаємо, що зазвичай традиційно у самоврядному середовищі комісію з питань регламенту, депутатської етики та місцевого самоврядування віддавали меншості, абож опозиції, якщо така була. Так прийнято. Наприклад нині у Житомирській облраді комісію з питань регаменту, місцевого самоврядування,  очолює свободівець Сергій Кізін.

Так було і у 2010 році, коли перебуваючій у відвертій опозиції до влади, партії ВО«Батьківщина» у новообраній Радомишльській райраді запропонували цю комісію. Неї тоді очолив той самий В.Міхненко – партієць з «Батьківщини». Тодішня депутатська райрадівська більшість, яка підтримувала політсилу регіоналів, без жодних проблем проголосувала за такий підхід. А керівництво ради, тобто «нахабні регіонали» дотрималися політичної культури і етичного паритету, не стали чинити гоніння, чи розправи.

Нині вже на першій сесії сталося, те що мало статися, тобто те, що запланували. Жоден депутат з «Опозиційного блоку», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», не зважаючи, що дехто з них має 30 - річний досвід роботи у самоврядуванні, інші - багаж знань, практичну і довготривалу роботу керівника у самоврядних органах, вищу економічну, управлінську, юридичну освіту не тільки не попали в число голів постійних комісій, але навіть у заступники.

Важко повірити, що такий інтелектуальний потенціал, який міг би ефективно послуговувати громаді, залишили на задвірках, розміняли заради політичних санкцій. Але факти - річ вперта. Додамо, що в одній з комісій зазначені депутати нині мають працювати під керівництвом особи, яка має середню загальну освіту і вперше попала в депутати. У цій же комісії, незважаючи на внесену її членами пропозицію щодо заступника голови комісії, вже через десять хвилин після засідання, було озвучено на сесії, що на цю посаду обрано зовсім іншу особу.

На першому засіданні іншої комісії новообраний її голова довго не церемонився і, якби чого не вийшло, відразу, не запитавши пропозицій у членів своєї комісії, відверто нав’язав на посаду свого заступника кандидатуру, яка заздалегідь була узгоджена і не могла бути з партій так званої «опозиції».

У декого є козирна карта на кшталт: демократія дотримана, чому ж ці три партії самостійно не висували своїх кандидатів на посади голів постійних комісій? Відповідь – тому, що співвідношення депутатських голосів нині таке - 17 : 9. Отже провальний результат заздалегідь відомий. Саме тому достойні на ці посади депутати не давали згоди, щоб зайвий раз публічно принизили їх гідність.

Цього разу автори такої ідеї, які закликають на словах до співпраці усі політичні сили, а діють навпаки, відверто переступили червону лінію. Вони самі того не помітили, як стали на шлях дискримінації депутатів, яких обрали виборці територіальної громади. Своїми діями вони не лише руйнують співпрацю усіх депутатів, а й свідомо протистоять спільній, злагодженій роботі ради.

І насамкінець. Нікого, окрім себе, на очах людей, які мислять і добре відчувають хто сіє вітер, ніхто не «нагнув».

Деструктивні пошуки «опозиції», загодження посадами партій - сателітів не принесуть користі ні авторам таких підходів, ні самій громаді.

Нагадаємо, що за іронією цього дня перша сесія розпочалася так гарно, по - святковому з виступу міського голови Володимира Тетерського, який закликав депутатів відкинути всі політичні амбіції, зосередитися виключно на творчій роботі на благо об’єднаної громади.

Проте у політиці важко здогадатися, що ховається за публічними деклараціями. У цьому зайвий раз змогли пересвідчитися депутати, які стали бранцями нинішньої виборчої системи у якій без політичної партії ніколи не зможеш стати депутатом, а ставши не висовуйся, бо попадеш під санкції.

 

Компонент коментарів CComment

Популярні новини міста