Інструменти
Шрифти

КУДИ ЛЕТЯТЬ ГОЛУБИ ?

215 років тому - 22 січня 1796 року

був прийнятий герб повітового центру

РАДОМИСЛЬ

Київської губернії, Російської імперії.

Армігери- так називають сучасних власників родових гербів. Тренд останніх років в Україні у владних колах – мода на родові герби. Деякі особи ( особливо поважні посадовці, політики та розбагатілий люд) скопом кинулися замовляти аристократичні та бюргерські герби. Часто це просто жага якось випнути себе у суспільстві : коли досягнув чогось у політиці чи бізнесі, то варто і герб зробити, як наслідок здобутків.

При власній суспільній уяві вони таке творять і малюють, що вчені геральдики за голову хватаються. Одначе слід зазначити, що вони таки мають хоч котресь право так чинити на свій власний розсуд, бо то приватні герби.

Однак про те іншим разом. Радомишлянам варто було б нагадати, що Радомисль місто Київської губерніі Російської імперії 1795 року стало п о в і т о в и м центром. На той час у повіті проживало майже 316 тисяч населення ( для порівняння - сьогодні у районі нараховується 39 тисяч чоловік), числилось 818 населених пунктів, у тому числі 8 містечок і 330 сільських поселень.

То ж не гоже було такому славному місту з 1917 року жити без власної символіки. Адже радянська влада імперську символіку не визнавала, а свою не вважала за потрібне створити. За ініціативою автора цієї публікації у 1993 році була утворена комісія по підготовці проекту герба нашого міста. Окрім того до розробки геральдичного символу мною були залучені науковці київських інститутів, історики, краєзнавці, фахівці геральдики, професійні художники, які спеціалізуються на мистецтві створення гербів. Науковці вели консультації з Українською геральдичною колегією.

За основу сучасної символіки міста був взятий перший герб повітового центру Радомисль російського періоду прийнятий 215 років тому 22 січня 1796 року. А також проект герба Бориса Кене 1759 року, але не затверджений. У обох варіантах були присутні три голуби у польоті донизу.

Проект герба Бориса Кене 1759 року

Герб міста Радомисль

затверджений 22 січня 1795 року

Результатом майже двохрічної пошукової роботи стали чотири проектні варіанти міського герба, намальовані на півтораметрових полотнах, які були виставлені у сесійному залі міської ради для огляду громадськості міста. І ось 10 травня 1995 року травня виконавчий комітет міської ради, врахувавши рекомендації громадськості, комісії та науковців, прийняв один з чотирьох варіантів, який і став сучасним гербом міста. Дещо пізніше 26 травня того ж року 3 сесія 22 скликання міської ради з а т в е р д и л а рішення виконавчого комітету.

Офіційний Герб міста

затверджений рішенням

3 сесії 22 скликання

26 травня 1995 року

Понівечений Герб міста, який тепер

прикрашає кабінети чиновників та

Радомишльського міського голови

Однак тут необхідно зважити на наступні геральдичні деталі. Якщо у гербі зразка 1795 року голуби несли у своїх клювах палаючі факели, якими княгиня Ольга підпалила місто Коростень ( хоча за деякими історичними джерелами розправа княгині була не з Коростенем, а з Користишевом, який межує з нашим районом і міг бути столицею древлян ), то на сучасному гербі голуби несли городянам оливкові гілки – символ настання миру, оновлення життя, надії та добробуту. Саме таку заміну палаючих смолоскипів на оливкові гілки внесли депутати на сесії у противагу варіанту, прийнятому виконавчим комітетом. Такий гуманістичний варіант мав свої історичні корені, відповідав геральдичним традиціям та канонам і не викликав жодних заперечень.

Здавалося б усі доконечні підготовчі, організаційні, юридичні та законодавчі процедури для народження символу нашого міста – герба були дотримані. Герб отримав офіційний статус. Згідно статті 22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада міста реалізувала своє право мати власну символіку, яка відображає її історичні, культурні, соціально – економічні місцеві особливості і традиції.

Проте десь у 2006-2007 роках герб почали ревізувати. Хтось став нашіптувати тодішньому міському голові А. Пироженку що напрям польоту голубів неправильний, що його нав’язали городянам непродумано. Вони летять донизу, а це означає, що розвиток міста, економіки, всієї соціальної інфраструктури буде теж неодмінно падати. Птахи мають линути доверху, ввись. Ось тоді стрімко зросте бюджет міста, а з ним і добробут городян.

На що бувший очільник міста з притаманним тільки йому відношеннями до закону, зреагував і рубонув по–чапаєвськи. Бігцем було дано повеління виправити напрям польоту голубів. Невдовзі за відповідні гроші київські майстри випродукували оновлені герби на яких голуби вже полетіли ввись. Тодішні міські та районні відповідальні посадовці почепили ці лжегерби у кабінетах. Ніким не узаконена атрибутика висить там і досі. Ніхто й не вгледів що новий штурман переінакшив курс польоту голубів на 180 градусів.

Таким чином місто стало мати два герби – законний, що належав громаді, і армігерський, тобто, власний придуманий чиновником. Подвійна символіка живе й по цей час. На стінах владних кабінетів вона одна, а на інтернетівських сайтах, всесвітній суспільній енциклопедії Вікіпедія, листівках, рекламних проспектах, логотипах- завсім інша, тобто, справжня і законна, затверджена рішенням сесії міської ради.

Утім у місті впродовж останніх чотирьох років економічного дива, незважаючи на те, що голуби полетіли доверху, не сталося. Це підтверджується станом благоустрою міста, доконаними «до ручки» міськими комунальними підприємствами-банкрутами та багато дечим іншим. Аналіз польотів минулої влади по зловживанню службовим становищем на власну користь вже декілька місяців поспіль проводять слідчі міліції та прокуратури і судді районного суду. Але не голубиних, а посадовців міської ради.

Стан міської комунальної інфраструктури катастрофічний. З бувших п’яти міських комунальних підприємств не залишилося жодного дієздатного. Банкрутство, майже мільйонні безнадійні борги до пенсійного фонду, велика заборгованість по заробітній платі. Розбиті унівець дороги, приведені у непридатність новозбудований міський сміттєвий полігон та реконструйовані очисні споруди, негодяща для пиття вода-це далеко не повний перелік результатів вибраного курсу польотів попередником нового міського голови О.Ткачука.

Життя в черговий раз продемонструвало, що досягнення успіхів в економіці, управлінні міським господарством Радомишля залежить не від напрямку польоту символічних птахів, а від рівня професійності та компетентності відповідальних за цю справу людей.

Мені вбачається, що О.Ткачуку після отримання такої спадщини на основі міського герба, якою є щит, належало б написати латинський девіз: « Superabo», що у перекладі означає «Все здолаю».

Проте повернемося до символіки міста. Чи не пора зупинити наслідки та вибрики одноосібного самочинно - волюнтаристського рішення про внесення змін у герб міста та привести символіку у належний вигляд, якою її затвердила сесія міської ради у 1995 році ?

Адже зміст та опис символіки громади міста згідно статті 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні»

є в и к л ю ч н о ю к о м п е т е н ц і є ю м і с ц е в о ї р а д и, рішення якої приймаються лише на пленарних засіданнях ради колегіально депутатами.

Прошу міського голову О. Ткачука та депутатів міської ради вважати цю статтю моїм депутатським зверненням щодо приведення символіки міста Радомишля у відповідність до чинного законодавства та рішень міської ради.

Депутат районної ради

Володимир Капранчук

для "radomyshl-city"

 

 

Популярні новини міста