Інструменти
Шрифти

У відповідності до розпорядження губернатора Житомирщини Ігоря Гундича упродовж березня-квітня місяців у Радомишльському районі працювала спеціальна комісія, утворена згідно розпорядження голови райдержадміністрації Володимира Тетерського.

Після проведеної інвентаризації усіх водних об’єктів та гідроспоруд з їх фотофіксацієї на теренах району сьогодні, 11 квітня 2017 р, комісія під головуванням першого заступника голови держадміністрації Віктора Приймака провела підсумкове засідання.

На нараді було обговорено практичні питання підготовки пакету документів до обласної держадміністрації у розрізі фактичного стану водних об’єктів та гідроспоруд, зафіксованих під час роботи комісії.

Як виявилося у царині використання природних ресурсів, які належать територіальним сільським та міським громадам недоліків більше ніж позитиву.

По - перше . Більше 80% гідроспоруд, гребель, шлюзового обладнання, зауважу, що це об’єкти підвищеної техногенної небезпеки, є нині безхозними. Вони не перебувають на балансі сільських рад, не паспортизовані, не передані в оренду орендарям ставків. Тобто орендар вихопив «вершки» - на 49 років в оренду водойму та її водне плесо, де вирощує рибу. А про гідроспоруди, їх шлюзове обладнання, греблі по яких проходять дороги він не піклується, не затрачає коштів, не доглядає та не утримує у належному стані.

Майже рік тому зусиллями райдержадміністрації були підготовлені та   направлені кожному сільському голові заготовлені покрокові юридичні рекомендації для здійснення паспортизації гідроспоруд і взяття їх на баланс та у власність територіальних громад.

Утім у більшості рад, як виявила перевірка, і кіт не валявся. Наприклад сільський очільник Великорацької громади бідкався перед комісією, що на таку роботу у сільраді немає коштів. Проте, коли комісія перевірила надіслану райдержадміністрацією документацію то виявилося, що сільський голова не спромігся, навіть, провести засідання виконавчого комітету по утворенню повноважної комісії для проведення інвентаризації гідроспоруд, не здійснив їх комісійне обстеження та складання відповідних актів, словом не втілив в життя жодного організаційного кроку у «паперовій роботі» на яку не потрібно зовсім ніяких коштів.

У результаті 3 гідроспоруди на території ради так і залишаються нічиїми. А одна з них – у селі Мала Рача є вкрай небезпечною, її залізобетонне перекриття, кудою рухаються пішоходи, має небезпечну руйнацію - нічим не прикриті дірки у які в будь-який час може впасти людина.

По- друге. Загравання з бізнесом, мораторій на перевірки упродовж останніх років ні до чого доброго не призвели.

Наприклад, у селі Веприн нині 3 водойми перебувають в оренді без відповідної нормативної документації. Парадокс, орендар використовує власність сільської громади, але тим часом роками має чималі борги перед сільським бюджетом за водне плесо та земельною ділянку під ним і прибережною територією. Проте керівництво, як попередньої сільської ради так і нинішньої - Вишевицької громади бездіяльне, бо не спромоглося підготувати, навіть, претензійний лист неплатнику.

У районі під прикриттям сільських рад та їх голів у селах розвелося чимало громадських організацій під назвою «Електрик», «Запоріжжя», «Мисливці та рибалки», тощо. Ці утворення, що нараховують у своєму складі всього декілька десятків людей, до речі, не мають свого статуту, ніде не зареєстровані, як того вимагає закон, за рішенням сільських рад орендують водойми – 2 у селі Верлок, 2 – у селі Потіївка, по одній у селах Кочерів, Чайківка та інших не сплачуючи до сільських бюджетів ні копійки.

Тобто купка людей з незаконного дозволу сільської влади безкоштовно  узурпувала природні ресурси для задоволення власних потреб, часто-густо не допускаючи до водойми решту мешканців села для любительської риболовлі.

Сесійні рішення про передачу в оренду зазначених ставків малочисельній групі людей приймаються з порушенням законодавства. Адже орендар водойми має бути, або зареєстрованим суб’єктом підприємницької діяльності, чи зареєстрованою в установленому порядку юридичною особою.

У пострадянський період такі дії сільських чиновників партійні функціонери назвали б «махновщиною» і додали б роботи прокуратурі.

Втретє. Основна вимога і ціль використання водних об’єктів, що чітко прописане у договорі оренди – рибництво. Адже забезпечення продовольчої безпеки населення району шляхом вирощування прісноводної риби є основною вимогою до орендаря.

Однак зазначені вимоги багатьма орендарями не виконуються. Деякі водойми у селищі Біла Криниця, В.Рача, Кичкирях, Юрівці, Пилиповичах, Облітках та багатьох інших роками не зариблюються, біоресурси у ставки не вселяються. Обов’язок орендодавця, у нашому випадку - сільської ради, контролювати виконання договірних зобов’язань і у разі виявлення порушень розірвати договір з орендарем. Проте знову зримо бездіяльність, адже досі район ще не бачив жодного прикладу розірвання договору судовим шляхом з недбайливим орендарем водойми.

Риба тепер на районний ринок завозиться з Вінниці, Житомира, Ружина. Колеса автотранспорту на якому вона доставляється здалеку у Радомишль не тільки накручують сотні кілометрів, а й додаткову ціну на неї. Деякі види риби вже наздогнали по ціні імпортну морську і стали недоступними для людей з малим доходом. Відсутня конкуренція.

Вчетверте. Орендарі ставів у селищі Біла Криниця, селах Кримок, Хомівка, Верлок незаконно перекрили доступ громадян у прибережні зони парканами, воротами, проїзд транспорту по дорогах гідроспоруд – металевими шлагбаумами на замках. Самозахват землі, по-іншому такі дії не назвеш.

На берегах водойм всупереч умов договору оренди, виросли, як гриби, котеджі, тимчасові споруди.

По- п’яте. Деякі сільські ради напродукували авансом сесійних рішень на оренду ставків без попереднього виготовлення орендарем пакету відповідної дозвільної документації. Хоч мало б бути навпаки. Спочатку документація, а потім рішення сесії і заключення договору оренди.

Чимало недобросовісних орендарів, користуючись безконтрольністю з боку орендодавця за 5- 6 років, орендуючи водойми, так і не спромоглися виготовити документи. Та й навіщо нести зайві грошові витрати на всілякі проекти, паспорти, узгодження, коли договір оренди на руках.

Словом роботи після інвентаризації водних об’єктів вистачить не на один місяць. І це не зважаючи на те, що комісія з водних ресурсів райдержадміністрації упродовж минулого року не випускала з поля зору стан оренди водних ресурсів. Провела десятки засідань, заслуховування інформацій орендарів, сільських голів, виїздів на водні об’єкти, прийняття рекомендаційних рішень для сільських рад.

Але попередники нинішнього складу Радомишльської райдержадміністрації, які роками поспіхом роздавали водні об’єкти в оренду з порушенням чинного законодавства, усе - таки залишили для неї чималий важкий спадок, який прийдеться розгрібати.

Немає сумніву, що при наведенні ладу з водоймами одними вмовляннями, виховною роботою не обійдешся. Без правоохоронних органів, судових справ теж не обійтися.

І насамкінець. Відсутність на теренах  району ефективних громадських організацій, їх принципових лідерів  з притаманною їм нетерпимістю до порушень громадських прав, чинного законодавства, зловживань,  дозволяє очільникам сільрад продовжувати спокійне життя і бездіяльність за використанням природних ресурсів, що належать територіальним громадам.

Була б щука то й карась не дрімав би.

на світлині ставок  у селі Верлок, який орендує громадська організація

Володимир Капранчук,

депутат райради, член комісії

Компонент коментарів CComment

Популярні новини міста