Шрифти

капранчукВолодимир Капранчук журналіст, член Національної спілки журналістів України, депутат міськради,міський голова у 1992 - 2006рр.

 

Тривожні сигнали надходять з Асоціації міст України, членом якої є також наш Радомишль. На місцеве самоврядування накочується чергова хвиля наступу по обмеженню його самоврядних прав. Здавалося б,

що з щойним проведенням реформ по децентралізації в країні, які тривають з 2014 року по передачі повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей - органам місцевого самоврядування. місцеві громади, після десятків років боротьби за свої права, отримавши широкі повноваження, можуть полегшено зітхнути та вирішувати соціальні потреби на соїх територіях.

Утім виконавча влада у країні ніяк не може вгомонитися. Самостійно хочете господарювати – зась. Тепер їй стали підігрувати вже й теперішні нардепи.

Щойно подолали узурпацію розпорядження землею, що належить місцевим громадам поза межами населених пунктів, як уже депутати намірилися ухвалити законопроект про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». щодо розпорядження землями комунальної власності» (№3801).

На думку голови Асоціації міст України Віталія Кличко - Закон обмежить права пересічних громадян.
"Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розпорядження землями комунальної власності» зупинить процес ухвалення рішень місцевими радами з питань розпорядження землями.

Насамперед, це торкнеться прав громадян, які, відповідно до Конституції України та Земельного кодексу України, мають право на набуття у власність та на отримання у тимчасове чи постійне користування земельних ділянок", - каже голова АМУ.

Так, законопроект пропонує запровадити голосування «кваліфікованою» більшістю у 2/3 голосів від загального складу ради для ухвалення рішень місцевої ради з питань розпорядження земельними ділянками комунальної форми власності. Схвалення законопроекту зупинить процес прийняття рішень ради з земельних питань або призведе до порушення термінів розгляду таких рішень, що визначені Земельним кодексом України.

Відбудеться зупинення діяльності місцевої ради через запровадження на законодавчому рівні імперативного мандата депутата місцевої ради.

Питання розпорядження землями стане питанням політичного торгу та шантажу між фракціями в раді. Це буде наслідком залежності депутата місцевої ради від позиції керівного органу партії з усіх питань, а не тільки з питань розпорядження землями, - наголосив голова АМУ.

Словом все стає ясно, як божий день. Як голосувати та розпоряджатися землею громади депутату будуть визначати очільники політичних партій. Якщо ослухається – політична сила, скориставшись заздалегідь прийнятим законом про імперативний мандат, відкличе депутата. Замість нього зайде інший – наступний по номеру у партійному списку. Парадокс, громада своїм волевиявленням обирає депутата, а партійні функціонери лишають його депутатського мандата.

Таки правий  Віталій Кличко. Для того щоб назбирати у раді 2/3голосів депутатів для вирішення земельних питань потрібно буде об’єднуватися, домовлятися декільком фракціям ради, які представляють різні політичні партії. Без сумніву, підуть договорняки.

Не все просто також  з формуванням бюджетів громад на 2021 рік.

Голова АМУ застерігає, що «вже 15 вересня уряд має подати до Верховної Ради проект Закону про Державний бюджет України на 2021 рік, який може містити обмеження фінансової спроможності бюджетів територіальних громад на користь районів, адже відсутній розподіл бюджетів між районами та громадами».

«Асоціація міст України має наміри не допустити формування районних бюджетів за рахунок бюджетів територіальних громад та домогтися схвалення необхідного для вирішення цих питань законопроекту № 3614» – каже Віталій Кличко.

Однак чи вдасться переконати нардепів у хибності намірів, чи врахуються принципи реформи по децентралізації, які передбачають фінансову - покаже час.

Зауважу, що анахронізм, традиції пострадянського періоду, коли місцеві громади фінансувалися по залишковому принципу, а центр перебирав на себе левову частку бюджету та повноважень, на жаль, ще живучі.

Нагадаю, що тим часом на плечі місцевого самоврядування синхронно щорічно лягають все більше фінансових затрат на освіту, медицину, дороги, тощо, які ще нещодавно вирішувалися за кошти державного бюджету.

Не випадково мер Дніпра Борис Філатов стверджує,  що «йде наступ на права місцевого самоврядування та повідомляє, що Асоціація міст України, до складу якої входять понад 900 представників місцевого самоврядування по всій країні наполягає на зустрічі мерів із президентом». 

Саме тому в  асоціації також закликають центральну владу припинити вибудовування корупційних схем з органами державного архітектурного контролю – намагаючись перепідпорядкувати їх чиновникам центральної влади.

Словом, замість продовження подальших процесів децентралізації та надання більш широких прав, повноважень самостійності самоврядних органів знову намагаються витягнути та запровадити рудименти минувшини, а їх депутатів прив’язати  на короткий  поводок.

Популярні новини міста