Шрифти

24 листопада 2018 року о 15.45  мітинг-реквієм «Голодомор не зламав»на Меморіалі Слави у Радомишлі. ПРИЙДИ,  ВШАНУЙ хвилиною мовчання пам’ять усіх тих, хто загинув і страждав під час голодоморів та політичних репресій.

Жахливий випадок канібалізму трапився в селі Радомишльського району. Про нього розповіла Марія Василівна Статюк: “Пам’ятаю сім’ю наших сусідів Гаврилюків, яка складалася з чотирьох чоловік: батько, мати і дві доньки. Щоб спасти дітей і чоловіка мати йде на самопожертву — вона погодилася на те, щоб її з’їли...

З’ївши матір, доньки невдовзі з’їли і батька, а згодом старша сестра щоб вижити вбила і з’їла меншу, але це не врятувало її і вона теж померла з голоду”.

«Чорні дошки» Радомишльщини

Одним з найжахливіших заходів в історії репресивної політики 1930-х років проти селянства (і українського селянства у першу чергу) стало запровадження так званого режиму «чорних дошок» щодо колгоспів, сіл, районів та навіть окремих осіб.

Пов'язаний цей термін був із колективізацією, розкуркуленням та наступними заготівельними кампаніями, коли села, що не виконували поставлених завдань, оголошувалися «отстающими», а передовиків натомість заносили на «червону дошку».

Під час Голодомору 1932-1933 років процедуру занесення на «чорну дошку» офіційно визнали як репресивний захід.

Його вже пов'язували не стільки з невиконанням показників заготівлі хліба, а й з особливими репресіями щодо сіл та окремих регіонів, які до того ж і чинили активний чи пасивний спротив політиці партії.

Bтрапити на чорну дошку означало - припинення торгівлі й постачання крамом, стягнення виданих кредитів, чистка органів влади. Туди направлялися каральні загони, звідти брали заручників. Поселення оточували збройною силою й вивозили звідти всі продовольчі продукти з торговельної мережі, а найбільш непокірних владі заарештовували.

Дивись: Анімаційний фільм «Голодний дух», присвячений 85-й річниці Голодомору. Стрічка створена студією Animagrad на замовлення Міністерство інформаційної політики України. Прем’єра відбулася вчора на відкритті Виставка «Гарет Джонс. Щоденник» в Галерея мистецтв "Лавра".

Популярні новини міста