Шрифти

 

images

Володимир Капранчук,
депутат міськради, журналіст,
для Радомишль-інфо

У Радомишлі на  вулиці Малій Житомирській поглумилися над десятками 25- річних лип. Гілки окремих дерев обрізали, залишивши один стовбур, на інших, як живодери, обдерли кору, покинувши на висихання. Цьогоріч липи вже  не зацвітуть духм’яно, духмяно...

Передісторія перша. Про турботу за красу міста, його легені.
   У 1992 – 95роках минулого століття міськвиконком взявся за оновлення зелених насаджень у Радомишлі на двох основних вулицях - Великій та Малій Житомирській. Чому? Багато городян пам’ятають, що посеред тротуарів тоді росли відживші свій вік клени та в’язи, стовбур котрих руками двох людей неможливо було обхопити. Напіввсохші,  товсте коріння могутніх дерев підірвало тротуарний асфальт, вилізло з під землі, ставши перешкодою та небезпекою для руху пішоходів.

     Спеціальної техніки  у комунальному господарстві не було. Особливо трудоємкою працею стало викорчовування пнів вручну за допомогою сокири, кувалд, металевих клинків.
    Тодішній малочисельний склад комунальних робітників не міг осилити таку роботу. Виконком вимушено звернувся до керівництва райвідділку міліції за допомогою. З того часу упродовж декількох років цю роботу виконували громадяни, які підпали під адміністративний арешт до 15 діб і відбували покарання у відділку міліції. Викорчовування пнів велося під наглядом постового міліціонера.

    Словом, якби там не було, але справа, хоч повільно, але таки впевнено рухалася. Згодом на місці старих дерев стали висаджувати молоді деревця - липу, рябину (горобинку).
   Утім невдовзі у місті раптом з’явилася таємнича особа, яка вочевидь мала паталогічну ненависть до рослинного світу, чи потребу до варварства. Чи не кожного ранку агроном комунального господарства доповідав, що за ніч знову зламані верхівки декількох дерев. Взамін вперто насаджували нові весною, літом. Поливали, доглядали. Залучили громадськість, пресу,радіомовлення, розпочали справжню охоту на зловмисника. І лише на осінь одного темного вечора активісти ледве не спіймали його на гарячому. Проте він втік від переслідування і заховався у житловому масиві на вулиці Толбухіна. З того часу дерев більше не ламали. Вони спокійно дожили до 25-річного віку
      І ось несподіванка. На відрізку Малої Житомирської між вулицями Петрівського та Отамана Мордалевича нещодавно понівечили десятки лип.
Передісторія друга. Але сумна - про варварство.
З Радомишльського РЕМ надійшов до міськради лист категоричного змісту у якому повідомляли, що обрізання дерев буде здійснюватися підприємством на 8-ми вулицях міста. І лише одне прохання: «просимо вирішити питання прибирання гілок після обрізання дерев в охоронній зоні повітряних ліній». Ні рад, ні порад, ні дозволів, ордерів, рішень виконкому ніхто не вимагав, не просив. Діяли, як повноправні господарі.

0 02 04 069e6fe9dfd7555d3244dd527ea9b34bdd6182814222c175053d2a6bdf60792c full Copy

 Варто нагадати, що у рамках законодавчого поля, цілого ряду законів та нормативних актів України така процедура врегульована досить розумно та поетапно. Не місце на сторінках публікації їх перераховувати.

   Звісно, що балансоутримувачі ліній електропередач, їх теперішні власники повинні дбати про безпеку громадян, контролювати стан, ріст зелених насаджень в охоронних зонах повітряних ліній електропередач. Однак слід також нагадати, що самостійно брати у руки сокиру та мотопилу, проводити обрізання дерев, які своїми гілками досягли небезпечної відстані до проводів будь-хто може лише у разі бездіяльності власників насаджень, або ж їх балансоутримувачів. У нашому випадку з дозволу органу самоврядування – міської ради, чи комунального підприємства по благоустрою міста. Тобто тоді, коли міська рада, як власник насаджень, відмовиться виконувати вимоги власника ЛЕП щодо виконання таких робіт за рахунок бюджету, як того вимагає чинне законодавство.
      Проте все було зроблено з точністю до навпаки. Як кажуть, ще не встигло висохнути чорнило на вищезгаданому листі енергетиків до міськради, як працівники РЕМ, не отримавши згоди, ордеру, рішення виконкому міськради на такі делікатні роботи, натиснули на стартер мотопил та почали так зване «обрізання» дерев по всьому місту.
     Таку роботу у містах повинні виконувати лише спеціалісти з відповідним профілем. Адже не кожен робітник має знання, відповідний фах провести хірургічну операцію дереву. Наведу для ясності лише одну вимогу до такого виду робіт, яка передбачена «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України».

0 02 04 635f1ac6fc0cf28931a77f6b0f09e8bd631810212a6d8ae643a434b14f17fa1f full Copy

     «Крони швидкорослих порід у місцях, де потрібно зберігати певну висоту і форму, обрізують щороку і один раз за 2-4 роки у повільнорослих (в'яз, дуб і липа). При обрізанні повільноростучих дерев в основному вкорочують однорічні прирости і лише окремі гілки обрізують до дво-трирічної деревини.
- Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок,
спрямованих всередину крони або зближених одна з одною.
- Обрізанню підлягають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування.
- Санітарне обрізання потрібно проводити щороку протягом
вегетаційного періоду.
- Зразу після обрізання всі рани діаметром понад 2 см зашпаровують садовою замазкою або зафарбовують олійною фарбою на натуральній оліфі під колір крон дерева».

0 02 04 48dd8725e44d8db7e31634bc37171ba83fc7d79f98504562e716ee88ad756e05 full Copy
   Пора давно уже припинити будь-яку дискусію про якісь, немовби, існуючі права власників електромереж на самочинне господарювання на територіях громад. Все давно вже врегульовано статтею 30 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». У п.17. розділу « Повноваження в галузі житлово-комунального господарства» однозначно визначено, що « до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:
«видача дозволу на порушення об’єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом». Тобто намірився виконувати якісь роботи - візьми дозвіл на їх дозвіл і лише тоді приступай.
Господар у місті один – міська громада, яка уповноважує на місцевих виборах господарювати від її імені протягом п’ятирічного терміну міського голову, раду та  її виконавчий комітет. Існуюча в Україні монополія у певних галузях - це ще не право на вседозволеність та не індульгенція на безкарність.
   Прочитавши ці строчки, погляньте на фотографії, як чиясь безжалісна рука поглумилася над деревами.
  Цьогоріч липи вже духм'яно не зацвітуть . Замість розкішної крони з цвітом вони пустять сотні тонких, як людський палець, пагонів. Окремі з дерев, цілком вірогідно, можуть всохнути. Щезне краса, затінок від спеки.
Утім біда, як правило, ходить не одна. Ідентичне «обрізання» проведено на всіх зазначених у згаданому вище листі
вулицях міста. Не пожаліли також і розкішні крони декоративних кулястих 40- річних кленів.

0 02 04 8a156e1a1513d0601c2827953c944bcac9f6e28ae473fb49de41a20c5e1fd3c3 full Copy

Чи не пора усім нам , радомишлянам, задуматися кого ми маємо вважати “своїм”, а кого - “чужим” у місті в якому будуємо своє життя.
Вочевидь настала така пора. Проте вже шляхом не простого діалогу, а створенням спеціальної комісії міської ради, яка вивчить обставини поводження з міськими зеленими насадженнями особами, котрим виконавчий комітет не надавав дозвільних документів і доповість депутатам про результати при заслуховуванні на пленарному засіданні ради.
І наостанок. У багатьох городян на вустах запитання до «обрізальників»: хлопці, ви «свої», чи «чужі» у місті, де живете?

0 02 04 5a28beba9a5a5f5a8925477bfb17850793e8cb6e1fa193eb503e45cb5a890eba full Copy